Mūsu iespēja palīdzēt mazajam Ārendam

Vēstule no Larisas Liepiņas Bothma:

Dārgie latvieši!

Mūsu ģimene meklē savam 6 mēnešus vecajam dēlam Ārendam cilmes šūnu (stem-cell) vai kaulu smadzeņu (bone marrow) donoru, lai nodrošinātu pilnvērtīgu, prieka pilnu dzīvi. Viņam ir smaga imūndeficīta diagnoze, kas nozīmē, ka jebkurš iekaisums var būt nāvējošs, kā dēļ viņš šobrīd pavada lielāko savas dzīves daļu iekštelpās un ir bijis slimnīcā jau trīs reizes kopš dzimšanas.

Šī ir mūsu visu iespēja palīdzēt!

Tā kā donorus meklē pēc ģenētiskas un etniskas līdzības, vislielākā iespēja atrast Ārendam donoru ir starp latviešu/baltiešu izcelsmes cilvēkiem un Dienvidāfrikas Afrikaner etniskās piederības (izcelsme kura pirms gadu simtiem izceļoja no Nīderlandes uz Dienvidāfriku).  Pagaidām starptautiskajā datubāzē nav neviena, kas būtu ar Ārendu saderīgs, un lielākās cerības atrast donoru ir papildinot šo datubāzi ar jauniem potenciālajiem donoriem. 

Vēršamies itsevišķi pie 17-35 gadus veciem jauniešiem, kuri ir piemērotā vecumā, lai reģistrētos donoru bankā. Jāpiemin, ka katrā zemē ir citi vecuma noteikumi donoru bankām. 

Diemžēl Latvijā šāda datubāze neeksistē (kas visticamāk nozīmē, ka LV dzīvojošam bērnam ar šo slimību ir nelielas cerības dzīvot pilnvērtīgi, taču Larisa un viņas brālis Dāniels Liepiņš šobrīd strādā ar World Marrow Donor Association (WMDA), lai tās reģistros iekļautu arī LV dzīvojošos, bet par šo kādi jaunumi būs ne drīzāk kā Jan/Feb). Tāpēc mūsu cerības ir uz latviešiem/baltiešiem, kuri dzīvo ārvalstīs. Reģistrēties donoru bankā ir ļoti vienkārši – viss, kas ir nepieciešams, ir uztriepe (cheek swab), ko jāpieprasa un kas Tev tiks nosūtīta pa pastu.

Ja Tavs paraugs būs ar kādu saderīgs, tad ļoti iespējams, ka būsi izglābis kādam dzīvību. Atkarībā no ārstu ieteiktās procedūras varētu tikt prasīta vai nu “peripheral blood stem cells” (PBSC) vai kaula smadzeņu parauga ziedošana. Abas ir ļoti vienkāršas un teju nesāpīgas procedūras. Mātes var arī ziedot nabassaites asinis pēc dzemdībām, nekaitējot sev vai bērnam.

Ja tu esi donora vecumā, vai zini kādu, kas varētu būt, tad lūdzu pamudiniet viņu pieteikties donoru reģistrā. Tas mums visiem nodrošinās lielākas atveseļošanās cerības brīdī, kad tas varētu būt vajadzīgs.

Zemāk ir saite uz katras valsts resursiem, kur un kā var piedalīties.

Kanāda: www.blood.ca/en/stemcells Canadian Blood Services
Dienvidāfrika: www.sabmr.co.za/become-a-donor South African Bone Marrow Registry (SABMR)
ASV: my.bethematch.org Be The Match
Austrālija: www.abmdr.org.au
Jaunzēlande: www.bonemarrow.org.nz
Nīderlande: swabtheworld.com/en/country/Netherlands Swab The World
Lielbritānija: www.bbmr.co.uk/joining-the-register

Sekojiet Arenda ceļam uz veselību Instagramā:
www.instagram.com/arendagulhas/
GoFundMe lapa: https://gofund.me/99e45048

(Turpinājums šeit)

Citi Jaunumi