Baznīcas gadagrāmata 2026

Mūsu Baznīca, iespējams, nav tāda, kādu tās attīstību iztēlojās gan paaudzes pirms mums, gan mēs paši. Jo mūsu Baznīca nav tikai mūsu. To veidojušas paaudzes pirms mums, un par šo paaudžu paveikto esam pateicīgi. Bet vispirms mūsu Baznīca ir Dieva veidota, tā ir Dieva īpašums, kurā katra paaudze atstāj nospiedumu atbilstoši savai ticībai un izpratnei. Kā mēs pieredzam Baznīcu šajā laikā?

Vidienes apgabals

Kalpot ar atvērtu sirdi un prātu

Dr. Sarma Eglīte,
prāveste

Skaists ir 2026. gada lozunga uzmundrinājums un iedrošinājums: “Redzi,” saka Dievs, “visu Es daru jaunu!” (Atkl 21:5) Priecātos, ja Dievs mani, līdz ar visiem mūsu darbu darītājiem, padarītu jaunāku, reizē uzlādējot enerģijas lādiņu… Jā, tas notiek, piedaloties Dieva darbos, kā arī redzot un baudot Vidienes apgabala draudžu darbinieku nesavtīgo nodošanos Evaņģēlija sludināšanai vārdos un darbos. Piedzīvoju patiesu gandarījumu, kad darbinieki atsaucas aicinājumam kalpot tam Kungam ar prieku.

Un tomēr reizēm enerģija apsīkst; skaitliski sarūkam. Ir izteiciens, ka daba nemīl tukšumu; agrāk, pirms kāds atkāpās no amata, citi — daudzskaitlis! — jau gatavojās cīnīties par atbrīvoto vietu. Runātāju netrūkst — ir grūtāk atrast darītājus. Man rūp tie daudzie mūsu darbinieki, kas savā draudzē un sabiedrībā ieņem vairākus amatus un uzņemas darbus, kuŗus agrāk veica vesela komiteja, bet tagad viena vai divas personas. Mana lūgšana, lai Dievs piepilda viņu enerģijas lādiņu, lai viņiem netrūktu prieka kalpot Dievam un būt saviem līdzcilvēkiem par svētību.

Viss notiek: draudzes darbojas, dievkalpojumi un Bībeles stundas noris, kafija tiek vārīta, draudžu locekļi tiek aprūpēti, baudām Dieva žēlastību. Prieks, ka vairākās draudzēs notika iesvētes mācība un pēc tam iesvētības. Garu paceļ tas, ka jauniešiem interesē ticība un viņi labprāt piedalās garīgās pārrunās. Pieredze draudzēs un Gaŗezerā māca, ka jaunieši vēlas veidot un dzīvot attiecībās ar Dievu. Esot kopā ar viņiem, atklājas, ka tik tiešām Dievs visu dara jaunu!

Jautājums, vai viegli vai grūti ticēt, ka Dievs darbojas un visu dara jaunu?! Ko tas nozīmē mūsu kalpošanā? Vai vēlamies, lai Dievs visu darītu jaunu? Varbūt Dievs cenšas piesaistīt mūsu uzmanību, atklājot jaunas iespējas, bet mūsu ieradumu dēļ visu darīt tā, kā ierasts iepriekš un vienmēr, negribam domāt par citām/jaunām iespējām draudzes dzīvē, kalpošanā vai dievkalpojumos. Varbūt ir tā, ka noguruma dēļ novārtā paliek draudzes uzdevums būt Kristus prieka vēsts nesējiem arī tiem, kas nepieder draudzei? Šos jautājumus pārrunājām apgabala sanāksmēs un meklējām risinājumus, kā dzīvot atvērtu sirdi un prātu, lai atpazītu to jauno, ko dara Dievs un uz ko Dievs aicina.

LELBA draudzes dzīvo plaši izkaisītas. Vienīgi lielākos centros darbojas vairāk nekā viena draudze. Mūsu apgabala platība (ap 1,800,000 km² — Ukrainas, Francijas un Spānijas kopplatība ir mazāka par to!) ir šķērslis mums iegriezties citam pie cita. Lai gan Zoom labi noder komunikācijai, lielāku svētību nes tikšanās vaigu vaigā. Apgabala draudžu pārstāvji cenšas pulcēties reizi gadā; draudžu budžeti un cenu pieaugums lidojumiem un viesnīcām ierobežo šīs iespējas. Kā citam citu atbalstīt, iedrošināt un uzmundrināt šajos apstākļos? Neapšaubāmi, Dievs dara visu jaunu; mums jādomā līdzi, piemēram, kā sagatavot sava apgabala draudzes laikam, kad nebūs pieejami latviešu luterāņu mācītāji.

Vidienes apgabala pārstāvji archibīskapa Kārļa Žola konsekrācijas dievkalpojumā

Vidienes apgabala pārstāvji archibīskapa Kārļa Žola konsekrācijas dievkalpojumā

Mēs, mūsu apgabals un Baznīca dzīvo jaunā laikā un apstākļos. Atvērta sirds un prāts pavērs iespēju saskatīt virzienu, kuŗā Dievs mūs vada, atklājot ko jaunu, vēl nepiedzīvotu un neiedomājamu. 2025. gada aprīlī mūsu Baznīcā sāka kalpot jaunais archibīskaps Kārlis Žols. Ne vien vēlēsim viņam Dieva svētību, spēku un izturību, mūs vadot un ganot, lūgsim, lai Dievs mums dod spēju uzklausīt viņa vīziju un atvērtību piedalīties tās īstenošanā. Zentas Mauriņas frāze, pārņemta no norvēģa Henrika Ibsena, dīvainā kārtā mudina censties saskatīt Dieva atklāsmi: “Tev piedots tiks, ja nevarēji, bet mūžam ne, ja negribēji.” Dievs saka mums: “Redzi, visu Es daru jaunu!” Dosimies nākotnei pretī, uzticoties, ka Viens ir, kas valda un vada kā mūsu apgabalā, tā arī tālajās malās, un ka Viņa mīlestības spēkā, kaut arī citādi, viss labi būs!

Apgabalā darbojas
14 draudzes un 1 kopa.

Apgabala garīdznieki
Draudzēs — 8
Sarma Eglīte (Klīvlande)
Jānis Ginters (Čikāga, Sv. Pēteŗa draudze)
Aija Graham (Kalamazū, Lansinga, Grandrapidi)
Ilze Larsen (Mineapole)
Aivars Pelds (Aijova)
Gundega Puidza (Čikāga, Ciānas draudze)
Biruta Puiķe–Wilson (Detroita, Saginava)
Ivo Roderts (Indianapole)

Līdz 2025. gada 27. aprīlim LELBP archibīskape Lauma Zušēvica

Apgabala vikāri — 2
Mācītāja Dr. Dace Skudiņa
Archibīskape emerita Lauma Zušēvica

Pensijā — 3
Mācītājs Roberts Franklins
Mācītājs Georgs Silavs
Mācītājs Kristers Ulmanis

LELBA Bēgļu aprūpes nozares vadītāja
Mācītāja Dr. Kristīne Sūna– Koro

Izmaiņas draudzēs

Čikāgas Sv. Pēteŗa draudze Pūpolu svētdienā atvadījās no savas draudzes gana mācītāja Ojāra Freimaņa. Izejot mācītāja meklēšanas procesu, draudze 2025. gada 18. maija pilnsapulcē ievēlēja mācītāju Jāni Ginteru par savu jauno mācītāju.

Mācītāja Ojāra Freimaņa atvadu dievkalpojuma vadītāji

Mācītāja Ojāra Freimaņa atvadu dievkalpojuma vadītāji

Milvoku Sv. Trīsvienības draudze 18. maijā atvadījās no savas draudzes gana mācītāja Jāņa Gintera. Draudze ir mācītāja meklēšanas procesā.

St. Louis kopa nolēma izbeigt darbību.

Deitonas draudze pārskaitīta kopu sarakstā locekļu skaita sarukšanas dēļ.

Garīdznieki

Aprīļa beigās mācītājs Ojārs Freimanis ar kundzi atgriezās Latvijā.

18. maijā mācītājs Jānis Ginters ievēlēts par Čikāgas Sv. Pēteŗa draudzes mācītāju.

19. maijā mācītāja Aija Graham atskatījās uz 25 gadiem kopš ordinācijas.

18. jūnijā trīs mācītājas — Ilze Larsen, Gundega Puidza un Dr. Dace Skudiņa — atskatījās uz 25 gadiem kopš ordinācijas.

8. septembrī mācītāja Dr. Kristīne Sūna–Koro atskatījās uz 30 gadiem kopš ordinācijas.

19. decembrī mācītājs Georgs Silavs atskatījās uz 60 gadiem kopš ordinācijas.

Prāvestes emer. Ilzes Larsen 25 gadu ordinācijas atceres dienā

Prāvestes emer. Ilzes Larsen 25 gadu ordinācijas atceres dienā

Mācītājs Jānis Ginters pēc ievēlēšanas par Čikāgas Sv. Pēteŗa draudzes mācītāju

Mācītājs Jānis Ginters pēc ievēlēšanas par Čikāgas Sv. Pēteŗa draudzes mācītāju

Apgabala darbība

Tā kā 2024. gada rudenī notika LELBA Sinode, apgabala konference izpalika. Sinodes laikā sanācām uz īsām pārrunām.

2025. gada 11. maijā Detroitas Sv. Pāvila draudze atzīmēja 75 gadus, kopš teic Dieva svēto Vārdu un palīdz līdzcilvēkiem. Slava Dievam!

Detroitas Sv. Pāvila draudzes 75 gadu jubilejas dievkalpojuma dalībnieki

Detroitas Sv. Pāvila draudzes 75 gadu jubilejas dievkalpojuma dalībnieki

Vidienes apgabala pienākumos ietilpst Gaŗezers. Dēļ garīdznieku skaita sarukšanas arvien grūtāk sarunāt garīdzniekus darbam Vasaras vidusskolā, bērnu nometnē, Sagatavošanas skolā un dievkalpojumu vadīšanai.

Priecājāmies, ka piedalījāmies un atbalstījām Gaŗezera 60 gadu (G60) jubilejas svinības. Ilzes Hāzneres vadībā apgabala draudzes sarūpēja kafijas galdu pēc dievkalpojuma, tādējādi ļaudis gan no tuvienes, gan no tālienes baudīja iespēju pabūt kopā.

G60 jubilejas dievkalpojuma vadītāji; no kreisās: archibīskape emer. Lauma Zušēvica, prāveste Anita Vārsberga–Pāža, prāveste Dr. Sarma Eglīte

G60 jubilejas dievkalpojuma vadītāji; no kreisās: archibīskape emer. Lauma Zušēvica, prāveste Anita Vārsberga–Pāža, prāveste Dr. Sarma Eglīte

Ticības mācību GVV mācīja: 1. klasei Silvija Kļaviņa–Barshney; 2. klasei diakone Guna Reina; 3. klasei prāveste Dr. Sarma Eglīte un 4. klasei archibīskape emer. Lauma Zušēvica.

Nodarbības vadītas arī Bērnu nometnei un Sagatavošanas skolai: Silvija Kļaviņa–Barshney, prāveste Anita Vārsberga– Pāža, diakone Guna Reina un archibīskape emer. Lauma Zušēvica.

Dievkalpojumus Gaŗezerā 2025. gada vasarā vadīja apgabala garīdznieki: mācītājs Jānis Ginters, mācītāja Aija Graham, mācītājs Ivo Roderts, archibīskape emer. Lauma Zušēvica, prāveste Dr. Sarma Eglīte un no Rietumu apgabala diakone Guna Reina. Jubilejas dievkalpojumu vadīja archibīskape emer. Lauma Zušēvica, prāveste Anita Vārsberga–Pāža un prāveste Dr. Sarma Eglīte. Piedalījās mācītāji Roberts Franklin, Ilze Larsen, Ivo Roderts un diakone Guna Reina.

Gaŗezera 60 gadu jubilejas dievkalpojuma draudze

Gaŗezera 60 gadu jubilejas dievkalpojuma draudze

Gaŗezera vidusskolas jaunieši dievkalpojumā vada draudzes lūgšanu

Gaŗezera vidusskolas jaunieši dievkalpojumā vada draudzes lūgšanu

8. jūlijā piedalījos Hildas Rumpēteres piemiņas dievkalpojumā Milvokos, ko vadīja archibīskape emer. Lauma Zušēvica un mācītājs Jānis Ginters. Hilda Rumpētere, dzimusi Ulmane, mācītāja Visvalža Rumpētera atraitne, bija liels atbalsts LELBA Svētdienas skolas nozarei. Viņa dzimusi 1929. gada 31. jūlijā Sakā, Latvijā un mira 2025. gada 25. jūnijā Milvokos.

Hildas Rumpēteres piemiņas dievkalpojums

Hildas Rumpēteres piemiņas dievkalpojums

Vidienes apgabala vārdā un labad kalpo:

  • Uģis Grīnbergs (Kalamazū) — laju pārstāvis LELBP Virsvaldē un tās kasieris,
  • Eduards Petrovskis (Milvoki) — Vidienes apgabala kasieris,
  • Sandra Kalve (Milvoki) un Ivars Zušēvics (Milvoki) — apgabala revidenti,
  • Andrejs Junge (Milvoki) — apgabala pārstāvis Gaŗezerā.

LELBA Pārvaldē ievēlētie locekļi no Vidienes apgabala:

  • Andris Celcherts (Klīvlande) — LELBA Pārvaldes loceklis un kasieris,
  • Sandra Kalve (Milvoki) — LELBA Pārvaldes priekšnieces laju vietniece un Palīdzības nozares vadītāja,
  • Mārtiņš Pūtelis (Indianapole) — LELBA Revīzijas komisijas loceklis,
  • mācītājs Ivo Roderts (Indianapole) — LELBA Pārvaldes loceklis.

LELBA nozares vadītājas no Vidienes apgabala:

  • Silvija Kļaviņa–Barshney (Čikāgas Ciāna) — Kristīgās audzināšanas nozare,
  • mācītāja Dr. Dace Skudiņa — Ārmisijas nozare,
  • mācītāja Dr. Kristīna Sūna–Koro — Bēgļu aprūpes nozare — Global Refuge (agrāk LIRS).
Čikāgas Ciānas draudzes iesvētītie jaunieši

Čikāgas Ciānas draudzes iesvētītie jaunieši

Klīvlandes draudzes iesvētītie jaunieši

Klīvlandes draudzes iesvētītie jaunieši

Milvoku draudzes iesvētītie jaunieši

Milvoku draudzes iesvētītie jaunieši

Kalamazū un Milvoku draudzes iesvētītie jaunieši

Kalamazū un Milvoku draudzes iesvētītie jaunieši

Atpakaļ uz Gadagrāmatas satura rādītāju